Головна » Файли » Розробки уроків

Ноосферний урок з трудового навчання
2018-03-06, 9:22 PM

Ноосферний урок з трудового навчання

Тема: Витинанка як вид народних ремесел України. Виготовлення серветки-витинанки (витинанка-Сніжинка)

Мета: ознайомлення учнів з витинанками як видом мистецтва; закріпити вміння різати папір ножицями по прямих і кривих лініях; вчити дітей передавати характерні особливості зображуваних об'єктів; розвивати вміння працювати з ножицями, спостережливість, уяву, фантазію; виховувати акуратність, естетичний смак.

Обладнання: зразки готових виробів, білий та кольоровий папір, ножиці, репродукції картин зимової тематики С Жуковського, А. Куїнджі, аудіозапис вальсу сніжинок з балету П. Чайковського «Лускунчик», пісні І. Ямщикова «Сніжинки спускаються з неба», проектор, мультимедійна презентація, музика для релаксації, кольорові олівці.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Перевірка готовності учнів до уроку

  1. Актуалізація і корекція опорних знань

Вправа «Комплімент»

  1. Повідомлення теми та мети уроку

— У нас сьогодні дуже цікава тема уроку. Ми будемо працівниками майстерні, в якій виготовляють витинанки. Сьогодні на уроці ви навчитеся виготовляти витинанку-серветку у формі сніжинки.

  1. Мотивація навчальної діяльності

Робота за сигнальними картками ( підняти зелену картку, відповідь так і червону, якщо відповідь ні). Пригадаймо з вами, які ж явища природи відбуваються взимку.

  • Завірюха, грім, дощ, метелиця, цвітіння квітів, спів пташок, віхола, сніг, туман, іній, відлига, буяння трав, мороз.

— Яка пора року зараз надворі?

— Які ознаки зими ви знаєте?

— Чи подобається вам зима? Чим?

— Відгадайте загадку.

• Наша матінка завія

Нас із сита всюди сіє.

А як сонце припече

  • струмочком потечем. (Сніжинки)

Паперові сніжинки є одним з найпоширеніших новорічних атрибутів. Ними оздоблене все навколо. І навіть, якщо немає справжнього снігу, сніжинки на вікнах будинків, шкіл, дитячих садків і вітринах магазинів створюють по-справжньому зимовий настрій. Нарядні, красиві, наче мереживо, вони привертають до себе увагу і вдень, і вночі. Технологія їх виготовлення відрізняється простотою, а матеріал можна використовувати будь-який. Ось саме тому новорічна прикраса сніжинка є такою популярною. Щоб ваш виріб вийшов оригінальним і красивим, потрібно лише увімкнути фантазію і проявити трішки терпіння.

  1. Сприйняття нового матеріалу. (Сенсорно – моторний етап)
  1. Слово вчителя.

У нас вже панує зима. Зима, зазвичай, асоціюється із снігом, новорічними святами, різноманітними фруктами. І сьогодні я вам пропоную здійснити мандрівку до казкового світу. Для того, щоб відбулась сьогоднішня подорож, необхідно виконати деякі умови. Відчуйте, що ви готові, подорожуючи, відпочити і потрудитись.

  1. Релаксація.

Для релаксації запалюється аромолампа з ефірною олією мандарина, вмикається аудіо запис співу пташок.

Займіть зручне положення. Розслабте обличчя, плечі, руки, тіло, ноги. Відчуйте свою розслабленість. Заплющить очі, зробіть глибокий вдих і видих (3 рази).

Високо-високо в небі жила собі маленька біла Сніжинка. Зиму вона називала Матінкою, а Мороз тріскучий - Батечком.

Більше за все на світі полюбляла ця Сніжинка дивитися вечорами вниз на землю:

- Ах! Якби я була великим і пухнастим Снігом, то вкрила б собою і дерева, і дома і доріжки в парку, і взагалі все-все навкруги. Уранці прокинулися б дітлахи, зраділи і цілий день грали в сніжки, будували фортеці, каталися на лижах і санчатах. Вони б весело сміялися і усі були б щасливі, адже діти так люблять Сніг. Але я така маленька і непомітна, мені ніколи не зробити чогось великого і приємного для дітей. Я так мрію створити по-справжньому зимовий настрій, бути нарядною, красивою, наче мереживо, привертати до себе увагу і вдень, і вночі.

Так горювала малеча кожного вечора, дивлячись з вікна прекрасного крижаного замку.

Але якось одного разу подув дуже сильний північний вітер, Сніжинка не втрималася і впала прямо на землю. Як же вона здивувалася, коли побачила, що поряд з нею, щільно стоять один до одного і міцно тримаються за руки такі ж маленькі снежиночки, вони нарядні, красиві, наче мереживо, привертають до себе увагу і вдень, і вночі. А вони ж такі, як вона сама!

- Так от воно що!!! Я з висоти думала, що Сніг - це один величезні пухнастий килим, а виявилось, що це просто мільярди моїх подружок міцно тримаються за руки!

- Давай руку! - сказали вони їй. І Сніжинка з гордістю вступила у їхні ряди.

Ось так здійснилася мрія однієї маленької Сніжинки - вона стала частиною великого пухнастого Снігу і подарувала дітям новорічну радість. Сніжинка і є нарядна, красива, наче мереживо, привертає до себе увагу і вдень, і вночі.

  1. Контроль сприйняття навчальної інформації

Бесіда на закріплення образу

- Чи вдалося вам побувати в казковому світі?

- Які кольори і звуки вас оточували?

- Яким у вашій уяві була сніжинка?

- Чи відчули себе у казці?

- Які картинки з'являлися у вашій уяві?

- Чи надавала вам інформацію?

- Яку інформацію вам надали?

  1. Фізкультхвилинка.

Молодці, ви чудово справились із завданням. А зараз трішки відпочинемо.

Символьний етап

1. Малювання образона.

- Перед вами листочки, олівці. Намалюйте, що ви бачили та яку інформацію ви чули від сніжинки.

На згадку про подорож, сніжинка залишила вам смачний гостинчик.

2. Бесіди за малюнками дітей.

3. Порівняння свого образона з образоном учителя , спроектованого на екран.

Логічний етап.

— Розгляньте репродукції картин відомих художників С. Жуковського та А. Куїнджі.

— Які фарби використовували художники, щоб відобразити красоту рідної природи?

— Що ви відчуваєте, розглядаючи ці картини?

— Послухайте оповідання про зиму і спробуйте уявити собі цю казку. {Діти слухають оповідання, яке читає вчитель, під супровід аудіозапису вальсу сніжинок П. Чаиковського з балету «Лускунчик».)

Розповідь учителя

— На попередньому уроці ми вже спробували працювати у техніці вити-нанки. На деякий час ми опинилися у літі, на галявині з метеликами.

— Хто з вас пам'ятає, що таке витинанка? (Відповіді дітей.)

— Витинанки — різноманітні прикраси з паперу, ажурно вирізані ножицями чи ножем з гострим кінчиком. Витинанками ще в давнину часто оздоблювали полички мисників, шаф, етажерок, прикрашали святкові столи, стіни у кімнатах.

Традиційно святкові витинанки наклеювали на вікна, і тоді вони нагадували про свято не лише родині, а й перехожим. На вікнах сільських хат витинанки особливо мерехтять прорізами, і найбільш ефектно виглядають увечері, коли вмикається світло і вечірнє небо стає тлом, а рама вікна — органічним обрамленням. Нинішні витинанки — сніжинки — то відголосок зірочок — символів віфлеємської зірки, вісниці Різдва. їх вирізували із квадратного аркуша паперу, складеного восьмериком, і чіпляли на вікна, засвідчуючи готовність до святкування і радість Різдва Христового. Крім вікон, ними прикрашали ді-духа.

Мало не в кожній оселі, а особливо де були діти, готували вертеп у різний спосіб (це вже потім почали ставити під ялинку придбаних у крамниці Діда Мороза і Снігуроньку). Найпростіший спосіб виготовити вертеп — це вирізати силуети Йосипа, Діви Марії, яселець, пастушків, волхвів, ягняток, теляток з білого паперу та наклеїти їх на вікно. Або ж виготовити їх подвійними, складаючи папір удвічі, щоб фігурки могли стояти. Неодмінною прикрасою передріздвяної оселі були і витинанки-ангели. Такі витинанки вирізуються з аркуша паперу, складеного навпіл, та оздоблюються довільними візерунками. Вирізані з білого паперу та прилаштовані на ниточках, вони погойдуються від переміщення повітря і створюють святковий настрій. Одну з дванадцяти традиційних страв Свят-вечора — кутю — можна прикрасити за допомогою вити-нанки. Для цього необхідно виготовити паперовий трафарет із прорізом у вигляді хреста. Накривши цим трафаретом миску зі стравою, щедро посипати її маком чи цукром. На куті залишиться хрест після того, як прибереться трафарет.

Демонстрування та аналіз зразка

  1. Узагальнення і систематизація знань

— Залежно від призначення витинанки бувають найрізноманітнішої форми: круглі, квадратні, овальні, на зразок сніжинки, зірочки і т. ін. Для їх виготовлення придатний будь-який папір. Розгорніть підручники на с. 80. Розгляньте зразки ажурних серветок, дуже схожих на сніжинки.

— Сніжинки бувають найрізноманітніші, але всі вони мають симетричні форми. Симетричні форми запозичені у природі. У листочка дерева посередині є вісь симетрії та однакові відгалуження від неї. У комах і пташок крила розміщені симетрично, інакше вони не змогли б літати.

—Для симетричного вирізування папір складають удвічі або в кілька разів. Оскільки віссю на папері буде лінія згину, то не треба різати вздовж згину, можна надрізати тільки невеличкі його частини, інакше деталі розпадуться. Сніжинки найкраще виготовляти з цигаркового паперу, паперових серветок.

— Розгорніть підручник на с. 87. Розгляньте порядок роботи над сніжинками.

  1. Інструктаж учителя.

Описание: http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/5/s07190005.jpg

1. Беремо аркуш паперу.

2. Складаємо таким чином.

3. Обрізаємо й отримуємо таку фігуру.

4. Розгортаємо так, і складаємо по пунктирних лініях.

5. Отримали таку фігуру. Складаємо ще раз по пунктиру.

6. Обрізаємо. І заготовка для сніжинки або серветки готова. Тепер простим олівцем нанесіть по краях контури майбутньої витинанки. Вирізайте візерунок!

VII. Організація учнів на виконення практичної роботи

Учитель показує учням, як потрібно тримати ножиці під час вирізування, нагадує правила техніки безпеки під час користування ножицями.

Під час виконання учнями завдання, вчитель стежить за виконанням завдання, допомагає за потреби тим учням, які стикаються із труднощами. слідкує за правильною організацією робочих місць, вносить свої корективи, дає поради кожній групі. Нагадує про охайність під час виконання роботи.

  1. Перевірка знань і умінь учнів.

— Ви дуже добре попрацювали. Подивіться на наш клас. Він схожий на чарівний казковий ліс.

— Ви задоволені своєю роботою?

— У кого одразу все вийшло?

— Хто припустився помилок?

— Кому вдалося зробити сніжинку або серветку самостійно та ще допомогти товаришу?

Описание: http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/5/s72702931.jpg

IX. Підсумок уроку

— Що таке витинанка?

— Чи сподобалося вам вирізувати витинаний?

— Який настрій у вас наприкінці уроку?

X. Домашнє завдання

—На с. 88-89 вам пропонують зробити витинанки Діда Мороза й Снігуроньки, новорічних гірлянд. Спробуйте зробити це на дозвіллі разом з батьками.

Категорія: Розробки уроків | Додав: nikonmarinka
Переглядів: 208 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar